دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > معماری > آشنایی با معماران برتر   چاپ        ارسال به دوست

سیروس باور

سیروس باور

 

 

زندگینامه

سیروس باور درسال 1313 در شهر شیراز به دنیا آمد.

باور، تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان البرز در سال 1332 به پایان برد و بلافاصله در رشته هنرهای زیبا وارد دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران شد.

او در سال 1338 در همین رشته لیسانس گرفت سپس به ایتالیا رفت و از دانشکده معماری فلورانس ایتالیا در مقطع دکترا سال فارغ التحصیل شد وی بعد از بازگشت به ایران و تدریس در دانشگاه‌های تهران و پذیرش چند طرح و مسئولیت‌های مختلف در سال 1358 به شهر برزیل سفر کرد و تا سال 1371 در آنجا اقامت گزید.

این معمار در 5 کنکور ملی برزیل شرکت و در سه کنکور تقدیر دریافت می‌کند و در یک اتفاق جالب به دعوت رئیس جمهور پورکنیافاسو به آنجا سفر می‌کند ودر مدت 20 روز طرحهای مسکن و شهر سازی را برای آنها پیاده می‌کند. 

او در جاهای مختلف ایران و جهان طرحهای مختلفی طراحی و اجرا کرده است. سیروس باور یکی از آن انگشت‌شمار افرادی است که هم در پژوهش و هم در گسترش دانش معماری و شهرسازی معاصر ایران مجدد به جدیت کوشش کرده است.

بعد از انقلاب، زندگی شخصی و حرفه‌ای سیروس باور وارد مرحله دیگری می‌شود. سفر به خارج از کشور در سال 1358 و اقامت در کشور برزیل تا سال1371 صورت بندی کلی این مرحله جدید به حساب می‌آید.

طرح بنای یادبود برای بورکینافاسو، که ملهم از توتم‌هاست و به تصویب رئیس جمهور آن کشور می‌رسد، یادگار همان 20 روز سال 1366 است.

طرح و اجرای چند خانه مسکونی در شهر پیانو (ایتالیا)، طرح مرکز فرهنگی ـ اجتماعی اسلامی مسجد در شهر رسیف (برزیل)، طرح ساختمان حسابداری در شهر برزیلیا (برزیل) و طرح ساختمان تجاری در شهر سن پائولو نیز از جمله رویدادهای حرفه‌ای زندگی دکتر باور در همان سال‌های اقامت خارج از کشور به شمار می‌رود.

مهندس ارشد طرح‌های مخصوص اداره مهندسی شرکت ملی نفت ایران 48-1345 ـ مدیر گروه آموزش معماری دانشگاه تهران 52-1350 ـ مدیر گروه آموزش شهرسازی دانشگاه تهران 57-1356 ـ عضو هیأت علمی دانشکده هنرهای زیبا 58-1350 ـ عضو شورای داوری طرح‌های جامع در وزارت مسکن و شهرسازی 58-1350 ـ عضو هیأت مدیره نخستین سازمان نظام معماری تهران 1356 مهندس ارشد طرح های مخصوص اداره مهندسی شرکت ملی نفت ایران در فاصله بین سال‌های 1345 تا ،1348 عضو کمیته انتخابات و ترفیعات دانشکده هنرهای زیبا، عضو شورای اجرایی گروه معماری دانشکده هنرهای زیبا، عضو شورای اجرایی گروه شهرسازی، عضو شورای قضاوت طرح های دیپلم دانشکده هنرهای زیبا، عضو شورای قضاوت طرح های شهرسازی (طرح های جامع) در وزارت مسکن و شهرسازی، مسئول صدور کارت اشتغال به کار معماران در وزارت دادگستری از جمله سمت‌های این هنرمند معمار است.

سیروس باور ابتدا و برای نخستین بار در سال‌های نخستین دهه 40 و در دانشگاه ملی ایران دروس"تاریخ معماری مدرن"، "تاریخ شهرسازی" و "شهرسازی عملی" را بنیان می‌گذارد و خود نیز به تدریس آن همت می‌گمارد؛ دروسی که از فلسفه جنبش مدرن در اروپا شروع می‌شود و به پیدایش معماری و هنرمدرن می‌رسد.

با تغییر برنامه‌های دانشکده معماری دانشگاه ملی و دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران که تحت تأثیر تحولات دانشکده‌های معماری اروپا انجام می‌شود، باور نیز در سال 1347 خود را به دانشکده هنرهای زیبای تهران منتقل می‌کند، جایی که پیش از عزیمت به اروپا در آن تحصیل کرده است.

ترجمه کتاب "تاریخ معماری مدرن" نوشته پروفسور "بنه وولو" حاصل همین سال هاست که این معلم معماری و شهرسازی به دلیل کمبود کتاب در زمینه تدریس خود انجام می‌دهد، کتابی که بعدها پایه درس معماری مدرن اروپا می‌شود.

باور اما، به همین ترجمه و تدریس قناعت نمی‌کند و همزمان به تدریس معماری معاصر ایران نیز می‌پردازد. این تدریس همزمان که همراه با عهده دار شدن مسئولیت طرح‌های معماری سال چهارم دانشکده هنرهای زیبا هم بوده است، تا سال 58 ادامه می‌یابد. 

تدریس در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، معماری دانشگاه آزاد واحد قزوین و معماری دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز 83-1379 و مسئول پایان نامه های کارشناسی ارشد دانشکده‌های معماری تهران، همدان، شیراز، کرمان، تبریز و قزوین 1385 نیز از دیگر فعالیت های او به شمار می‌آیند.

تاسیس دفتر خصوصی معماری در سال 1345 تا 1348 بنیانگذاری و تدریس دروس تاریخ معماری مدرن، تاریخ شهر‌سازی و شهر‌سازی عملی در ایران و دانشگاه  شهید بهشتی در سال‌های 1345 تا 1348 از مراکزی هستند که سیروس باور از بانیان آنها محسوب می‌شود.

طرح جامع نمایشگاه بین‌المللی تهران و مطالعات و تحقیقات برای پارک ـ موزه نفت در مسجد سلیمان از کارهایی است که وی به انجام رسانده است.

سیروس باور یکی از کسانی است که به طور مشخص در طرح هویت بخشی مدارس ایران از سوی سازمان نوسازی مدارس ایران در سال 1385شرکت داشته است.

او همچنین تألیف کتاب "تاریخ معماری معاصر ایران" را در کارنامه خود دارد. او در این کتاب به تأثیر روح زمانه در پیدایش معماری نوین ایران پرداخته است.

 علاوه بر این، طرح و اجرای تعداد زیادی خانه‌های مسکونی در تهران، طرح و اجرای مجموعه بهداشتی و رفاهی در پالایشگاه تهران، طرح و اجرای آپارتمان‌های کوچک در عباس آباد تهران، طرح مجموعه مسکونی ـ تجاری ـ تفریحی در بلوار کشاورز و طرح و اجرای تعداد زیادی ویلاهای مسکونی در شهرک غرب تهران در زمره کار و تلاشی بوده که در این سال‌ها و در یک دوره از زندگی باور، رقم خورده است.

فعالیت‌ها و سمت‌ها

·         عضو هیات امناء انجمن مفاخر معماری ایران

·         مهندس ارشد طرح‌هاي مخصوص اداره مهندسي شركت ملي نفت ايران ۴۸-۱۳۴۵

·         مدير گروه آموزش معماري دانشگاه تهران ۵۲-۱۳۵۰

·         عضو هيأت علمي دانشكده هنرهاي زيبا ۵۸-۱۳۵۰

·         عضو هيأت مديره نخستين سازمان نظام معماري تهران ۱۳۵۶

·         بنیان‌گذار درس تاریخ معماری مدرن و آتلیه شهرسازی در دانشكده معماری دانشگاه ملی ایران (1344) و دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران (1348)

·         عضو شورای قضاوت طرح‌های جامع شهری، وزارت مسكن و شهرسازی 1358-1352

·         مدیر گروه آموزش شهرسازی دانشگاه تهران 1357-1356

·         مدرس دانشكده محیط زیست، دانشگاه تهران 1376-1375

·         مدرس دانشكده معماری دانشگاه آزاد اسلامی قزوین 1379-1378

·         مسئول پايان‌نامه‌هاي كارشناسي ارشد دانشكده‌هاي معماري تهران، همدان، شيراز، كرمان، تبريز و قزوين ۱۳۸۵ مهندس ارشد طرح‌هاي مخصوص اداره مهندسي شركت ملي نفت ايران در فاصله بين سال‌هاي ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۸

·         عضو كميته انتخابات و ترفيعات دانشكده هنرهاي زيبا، عضو شوراي اجرايي گروه معماري دانشكده هنرهاي زيبا

·         عضو شوراي اجرايي گروه شهرسازي

·         عضو شوراي قضاوت طرح‌هاي ديپلم دانشكده هنرهاي زيبا

·         عضو شوراي قضاوت طرح‌هاي شهرسازي (طرح‌هاي جامع) در وزارت مسكن و شهرسازي مسئول صدور كارت اشتغال به كار معماران در وزارت دادگستري

·         برگزاری نمایشگاه‌های متعدد از نقاشی آبرنگ در ایران و برزیل

 

 کارنامه حرفه‌ای

·         طرح مدرسه صنعتی شهر آراكوژ، برزیل/ 1361

·         طرح پارك بوتالیك شهر برزیلیا، برزیل/ 1362

·         طرح پارك شهر سالوادور/ برزیل/  1369

·         طرح مركز فرهنگی اسلامی در شهر رسیف/ برزیل/  1369

·         طرح ساختمان حسابداری در برزیلیا و ساختمان تجاری در سن پائولو/ برزیل/ 1370

·         طرح و اجرای ساختمان‌های مسكونی/ تهران و اصفهان/  1387-1344

·         طرح جامع شیراز/ 1348

·         طرح جامع یزد/ 1352

·         طرح جامع شهر صنعتی كاوه/ 1353

 

فعاليت‌هاي آموزشي

سيروس باور براي نخستين بار در سال‌هاي نخستين دهه چهل و در دانشگاه ملي ايران دروس «تاريخ معماري مدرن»، «تاريخ شهرسازي» و «شهرسازي عملي» را بنيان مي‌گذارد و خود نيز به تدريس آن همت مي‌گمارد، دروسي كه از فلسفه جنبش مدرن در اروپا شروع مي‌شود و به پيدايش معماري و هنرمدرن مي‌رسد. با تغيير برنامه‌هاي دانشكده معماري دانشگاه ملي و دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران كه تحت تأثير تحولات دانشكده‌هاي معماري اروپا انجام مي‌شود باور نيز در سال ۱۳۴۷ خود را به دانشكده هنرهاي زيباي تهران منتقل مي‌كند، جايي كه پيش از عزيمت به اروپا در آن تحصيل كرده‌است.‏

ترجمه كتاب «تاريخ معماري مدرن» نوشته پروفسور «بنه وولو» حاصل همين سال‌هاست كه اين معلم معماري و شهرسازي به دليل كمبود كتاب در زمينه تدريس خود انجام مي‌دهد، كتابي كه بعدها پايه درس معماري مدرن اروپا مي‌شود. باور اما، به همين ترجمه و تدريس قناعت نمي‌كند و همزمان به تدريس معماري معاصر ايران نيز مي‌پردازد. اين تدريس هم‌زمان كه همراه با عهده دار‌شدن مسئوليت طرح‌هاي معماري سال چهارم دانشكده هنرهاي زيبا هم بوده است که تا سال ۵۸ ادامه مي‌يابد.‏

 

 آثار تالیفی

·         كتاب تاریخ معماری اثر لئوناردو بنه ولو 1352، انتشارات دانشگاه تهران 1353

·         تاثیر روح زمانه در روند معماری معاصر در ایران

·         انتشار ده‌ها مقاله در زمینه معماری و شهرسازی در مطبوعات تخصصی

·         نگاهی به پیدایی معماری نوین در ایران

·         تمدن و معماری در سرزمین‌های نفت خیز (در دست نگارش)

 

تعدای از پروژه های او که قبلا در این سایت معرفی شده اند :

مصاحبه با دکتر سیروس باور : بعد از مدرنیسم هیچ مکتب دیگری را قبول ندارم

برای مشاهده این پروژه اینجا کلیک کنید

 

 

 

 


١١:٤٣ - شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٣    /    شماره : ١٠٧٥٣    /    تعداد نمایش : ٢٧٦٥


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1394/01/20 15:29
0
0
خیلی خوب بود مرسی بازم از این مطالبات بزارید
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجپاتوق معماران
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

اشتراک فایل