دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > معماری > آشنایی با معماران برتر   چاپ        ارسال به دوست

یوسف شریعت زاده

یوسف شریعت‌زاده

 

 

زندگینامه

یوسف شریعت زاده (۱۳۰۹ - ۱۳۸۰) معمار ایرانی و از پیشگامان معماری معاصر در ایران بود.

او در سال ۱۳۰۹ شمسی در تبریز متولد شد. وی تحصیلات خود را در رشته معماری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال ۱۳۴۲ از این دانشگاه فارغ التحصیل گردید.

شریعت زاده در سال ۱۳۳۷ به همراه امیر نصرت منقح، «مؤسسه امیر نصرت منقح و یوسف شریعت زاده» را پی ریزی کردند، که طی آن یکی از زبده‌ترین تیم‌های فنی معماری ایران در مدت زمانی کوتاه شکل گرفت. بیمارستان ژاندارمری (نیروی انتظامی فعلی) در خیابان ولی عصر (عج)، ساختمان مرکزی وزارت کار و تأمین اجتماعی در خیابان آزادی تهران، تعدادی از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی سازمان بیمه‌های اجتماعی در نقاط مختلف کشور و از جمله بیمارستان ۳۰۰ تختخوابی اصفهان و بالاخره تعداد زیادی از واحدهای مسکونی و منازل شاخص شخصی حاصل شکل گیری این همکاری در فاصله سال‌های ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۱ به حساب می‌آید. در سال ۱۳۵۰ دور تازه‌ای از فعالیت‌های این تیم طراحی و معماری تحت عنوان «دفتر مهندسان مشاور بنیان» (پیرراز) به همراه محسن میرحیدر آغاز میشود. از جمله فعالیت های این گروه در سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ می توان به مجتمع دانشگاه شهید باهنر کرمان، یک سری از ساختمان‌های آموزشی دانشگاه علم و صنعت، ساختمان صنایع غذایی در نیشابور و گلپایگان و گرمسار، ساختمان چاپ اسکناس بانک مرکزی در تهران، ساختمان شماره ۲ وزارت نفت در تهران، مجتمع صنعتی واگن پارس در اراک، مجتمع آپارتمانی کارشناسان مراکز صنعتی تبریز، مجتمع مسکونی تندیس در بزرگراه آفریقا (تهران)، مطالعه و طراحی ۱۵ مرکز حوزه عمران روستایی و آشیانه هواپیماهای دولتی در فرود گاه مهرآباد تهران اشاره کرد.

آخرین اثر یوسف شریعت زاده طراحی ساختمان کتابخانه ملی ایران در تهران است. وی در آبان ماه سال ۱۳۸۰ در گذشت.

در آثار معماری شریعت زاده تقلید از سبک های معماری دیگر به چشم نمی خورد و فرم و احجام طرح های او به تبعیت از تحقیق و مطالعه و شناخت دقیق نیازهای فضا شکل گرفته است. او درباره خود می گوید: "من فرم دهنده نیستم، فرم یابنده هستم".

گزیده آثار

ساختمان های پردیس دانشگاه شهید باهنر کرمان

ساختمان کتابخانه ملی ایران

 

تعدای از پروژه های او که قبلا در این سایت معرفی شده اند :

معماری ساختمان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران-یوسف شریعت زاده

برای مشاهده این پروژه اینجا کلیک کنید

 

 

 

 


١٦:٢١ - شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٣    /    شماره : ١٠٧٦٥    /    تعداد نمایش : ٢٤٥٥


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1394/01/20 15:25
0
0
لطفا متن ها زیاد تر باشه
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجپاتوق معماران
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

اشتراک فایل