دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > اخبار > پرسش و پاسخ با نادر خليلی: آوارها را چگونه بايد آباد کرد؟   چاپ        ارسال به دوست

پرسش و پاسخ با نادر خليلی: آوارها را چگونه بايد آباد کرد؟

 

 

تحریریه آرشیتکت :نادرخليلی، مهندس معماری که نزديک سی سال است به ويژه در کاليفرنيای آمريکا محيط های زلزله خيز را مطالعه کرده، به پرسش های سايت BBC  پاسخ داد.

متن پرسش و پاسخ

به طور کلی منظور از معماری مناسب برای مناطق زلزله خيز از جمله ايران چيست؟

بايد يک تکنولوژی و روشی را به کار ببريم که آميزشی از معماری و تکنولوژی سنتی با تکنولوژی مدرن باشد. اين آميزه مهم ترين چيزی است که راه حل مشکل عظيمی است که در ايران داريم که به نظر من تقريبا با هيچ سيستم ديگری مثل بتن و آهن و امثال آن حل نمی شود.

آيا نمونه های موفقی از اين نوع معماری در مناطقی از ايران وجود داشته؟

 پيشنهادی که اکنون برای بم می دهم اين است که بياييم در همان دانشگاه کرمان دانشکده ای به وجود آوريم که به واحدهای سياری ارتباط داشته باشد که بتوانند به روستاها بروند و تمام اينها را با اينترنت به يکديگر وصل کنيم و اطلاعات موجود را در اختيار آنها بگذاريم. همان شبکه اينترنتی را از کرمان به جهان وصل کنيم تا هزاران متخصص ايرانی و خارجی نوآوری های خود را در اختيار مردم ايران بگذارند و اميد ما اين است که از همين آموزشگاه خودمان در کاليفرنيا آموزش از راه دور را به وجود آوريم.

 زلزله طبس يک نمونه بسيار خوبی بود. من در کتاب "خانه های سراميکی" که البته متاسفانه هنوز به فارسی برنگشته، عکسی از آن زلزله گذاشته ام که نشان داد تقريبا کليه بناهايی که به اسم معماری های مدرن با آهن ساخته بودند اکثرا فروريختند و باعث صدمات زياد جانی و مالی شدند. درحالی که بناهايی که در حقيقت باقی ماندند و تعدادشان هم زياد نبود همان طاق ها و گنبدهايی بودند که به طور سنتی در اين مناطق ساخته شده بودند. اين که بتوانيم با کمک تيرآهن بناهايی ايجاد کنيم که در مقابله دوام بياورد افسانه ای بيش نيست.

ميثم، دانشجوی دانشکده معماری دانشگاه يزد طی نامه ای می پرسد که چگونه می شود علاوه بر حفظ معماری اصيل همزمان آن را ايمن ساخت، البته بدون آنکه تغييری در اصالت بنا ايجاد شود؟ آيا روش های سنتی برای مهار زلزله در بنا وجود دارد؟

به آقای ميثم بشارت می دهم که چنين معماريی وجود دارد. حقيقتا تکنولوژيی در يزد و کاشان و طبس وجود داشته و دارد که بازار آن در جهان امروز بسيار گرم است. برای تشويق اين دوست عزيز در يزد می گويم که زمانی که از طرف ناسا در سال ۱۹۸۴ دعوت شدم و آکادمی علوم آمريکا اين مساله را مطرح کردند که به چه شکل می توان شهرک ها را در کره ماه با همان خاک ماه بسازيم؟. من نمونه های يزد و کاشان را به آنها نشان دادم که چطور در کوير می توان بناسازی کرد بدون آنکه مصالح از جای ديگر وارد شود.

مهدی از لندن درباره مسائل مالی مقاوم کردن ساختمان ها پرسيده اند و اصولا اين سوال مطرح است که آيا مقاوم سازی ساختمان ها کاری پرهزينه است؟

برای ساختمان های مدرن می شود چنين کرد از جمله يتيم خانه ها و مدارس را مقاوم کرد. مثلا در شهر لس آنجلس ساختمان مرتفعی بيش از ۲۰ طبقه هست که سعی دارند آن را در مقابل زلزله مقاوم کنند و در زير هر ستون يک المانی قرار می دهند که مقدار زيادی از شوک زلزله را بگيرد و به طبقات بالا انتقال ندهد. اما مشکل اصلی به تعداد روستاها و شهرها و بناهايی که در ايران داريم که تقريبا مقاوم سازی آنها را غيرممکن می کند. بنابراين بايد بر ساختمان های جديد تمرکز کنيم. يا در بهترين حال مقاوم کردن ساختمان های مهم را در نظر بگيريم.

عليرضا وليزاده از خرم آباد پرسيده اند که راهی وجود دارد که ساختمان های موجود سنتی را بدون نياز به تخريب آنها، در برابر زلزله مقاوم کرد؟

من برای همين منظور برای پنج سال در روستاهای ايران کار کرده ام و بايد بگويم که امکان مقاوم سازی همه آنها وجود ندارد. برخی بناها هست که همه آن از خشت و گل است و از نوع طاق و گنبد است و ما سعی کرديم آنها را گداخته کنيم و از داخل با آتش بسوزانيم تا تبديل به کوره های بشوند که اين مواد را آجر کنند.

براساس مطالعات خود طی دو يا سه دهه اخير انجام داده ايد خواهش می کنم راه های مقاوم کردن اين ساختمان های قديمی را توضيح دهيد؟

روشی که ما دنبال می کنيم به دو شيوه انجام می شود. يکی اين که به نام خانه های سراميکی شناخته شده و آن هم همان ساختن خانه های خشتگی و گلی است که بايد از داخل گداخته کرد و بعد لعاب داد که مقاوم خواهد بود.روش دوم که بسيار ساده تر است همان روش گل تافتن است که به ابرخشت (super adobe) موسوم است و بسيار مناسب است. اين نمونه ها را ما در کاليفرنيا ساخته ايم و مورد آزمايش های شش ساله زلزله قرار گرفته و مقاومت آن ۶۰ درصد بالاتر قوانين ساختمان سازی در کاليفرنيا است.

بخش بزرگی از همين شهر بم را می توانيم با هزار سرباز و صد دانشجوی آموزش ديده می توان ساخت به شرطی که تسهيلات و امکان تداوم آن تامين شود اين هدف عملی است.

آيا برای اجرای اين سيستم در ايران تلاش می کنيد؟

من از سيستم بوروکراسی دولت ايران و دولت های جهان سوم بی اندازه ناراضی و ناراحت بودم و هستم. همينطور از سيستم های برتر مثل سازمان ملل ناراضی هستم و تنها اميدی که دارم اين پيشنهادی است که اکنون برای بم می دهم و آن برای اولين بار با شما و همچنين خبرگزاری رويتر در ميان می گذارم و آن اين است که بياييم در همان دانشگاه کرمان دانشکده ای به وجود آوريم که به واحدهای سياری ارتباط داشته باشد که بتوانند به روستاها بروند و تمام اينها را با اينترنت به يکديگر وصل کنيم و اطلاعات موجود را در اختيار آنها بگذاريم. همان شبکه اينترنتی را از کرمان به جهان وصل کنيم تا هزاران متخصص ايرانی و خارجی نوآوری های خود را در اختيار مردم ايران بگذارند و اميد ما اين است که از همين آموزشگاه خودمان در کاليفرنيا آموزش از راه دور را به وجود آوريم.

آقای علی کارمندی می پرسند که برنامه ايران برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله چه بايد باشد و به نظر شما ايران از کجا بايد شروع کند؟ مردم در کوتاه مدت و ميان مدت برای حفاظت از جان و مال خويش چه راهی بايد در پيش بگيرند؟

جواب اين سوال در همان معماری ما و نبوغ کسانی نهفته است که توانسته اند معماری عظيم ايران را به وجود بياورند که بی نهايت با ارزش است و فکر می کنم سازمان ميراث فرهنگی کمک زيادی می کند برای نگهداری آنها که بسيار مهم است. من بعد از اين همه تجربه به اين نتيجه رسيده ام که ما بايد معلومات جهان را در اختيار مردم ايران بگذاريم بدون آنکه از راه های دولتی وارد شويم و بايد جوان ها را تشويق کنيم تا از نوآوری نترسند.


منبع : سایت مرجع معماری

 


١١:٣٥ - شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٢    /    شماره : ٨٣٥٩    /    تعداد نمایش : ١٨١٩


امتیازدهی
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1392/06/23 11:29
0
1
مطالبتون خیلی عالی هست تشکر
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجپاتوق معماران
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

اشتراک فایل